KolínDnes.cz
KolínDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Do Národní potravinové sbírky se letos zapojí čtvrtina Čechů

04.11.2016
Zajít do obchodu, nakoupit a odevzdat potraviny do předem připravených krabic plánuje v rámci Národní potravinové sbírky 12. listopadu zhruba čtvrtina Čechů. Polovina Čechů je dokonce ochotna darovat potraviny i několikrát ročně. Vyplývá to z říjnového průzkumu agentury Ipsos. Většina populace také vnímá plýtvání potravinami jako akutní problém.
Ilustrační snímek | Foto: potravinypomahaji.cz
Národní potravinová sbírka se letos uskuteční v rekordním počtu 659 obchodů po celé ČR. Organizátoři tak plánují překonat 236 tun potravin, které se vysbíraly v loňském ročníku. "I letos budeme sbírat trvanlivé potraviny ve prospěch těch, kteří jsou na hranici chudoby či za ní. Potraviny poputují neziskovým organizacím a potřebným v místě, kde je lidé darují," připomíná hlavní princip sbírky Pavlína Kalousová z pořádající organizace Byznys pro společnost. "Těší nás, že se letos plánuje do sbírky zapojit už zhruba čtvrtina Čechů," dodává.

Průzkum dále potvrdil, že Národní potravinovou sbírku zná více než polovina české populace. Povědomí o ní stoupá spolu s věkem a vzděláním. Nejvíce ji znají lidé z Prahy (66 %), nejméně pak lidé z Olomouckého kraje (33 %). Ženy jsou přitom oproti mužům ochotnější darovat potraviny a také více vnímají plýtvání potravinami jako alarmující.

Speciální výzkum společnosti Ipsos ukázal, že 6 z 10 dotázaných je ochotno kupovat prošlé potraviny za zvýhodněnou cenu. "Nakupování prošlých potravin za zvýhodněnou cenu jsou nejvíce otevření mladí do 29 let. Podle názoru české populace by ale  toto zboží mělo být spíše darováno potřebným," doplňuje Tomáš Macků z agentury Ipsos. A právě i mladí lidé mají největší zájem o informace, které by přispěly k zamezení plýtvání potravinami v domácnosti. K tomuto účelu slouží i webový portál potravinypomahaji.cz.
Metodika výzkumu Ipsos: Výzkum byl realizován na reprezentativním souboru populace ve věku 18-65 let metodou online dotazování, N=1000.  Sběr dat proběhl v září a říjnu 2016.

Národní potravinová sbírka 2016
V letošním roce se Národní potravinová sbírka rozrostla o 3 nové strategické partnery - BILLA, Lidl a ROSSMANN. I díky druhému drogistickému řetězci dm drogerie markt se bude letos nově v drogistických obchodech vybírat na základě speciálního letáčku i nepotravinové zboží. Poprvé se také sbírky zúčastní dodavatel papírových krabic Thimm Packaging.

Kvůli nárůstu počtu zapojených obchodů 659 - 315 prodejen obchodních řetězců, 344 prodejen drogerií - je potřeba i zvýšený počet dobrovolníků. "Velice si vážíme času a úsilí, které dobrovolníci věnují Národní potravinové sbírce. Vždyť úspěch sbírky závisí především na nich," říká Pavlína Kalousová z Byznysu pro společnost a dodává: "Do zahájení sbírky nám zbývá 10 dní, a tak aktuálně ještě hledáme dobrovolníky zejména pro Jihočeský kraj, kde je největší nedostatek v Bechyni, Strakonicích a Českém Krumlově".

Národní potravinová sbírka má příjemnou atmosféru, dobrovolníci vidí okamžitý přínos své pomoci a jejich pomoc je skutečně nenáročná a zvládne ji každý bez složité přípravy. K přihlášení a registraci dobrovolníka slouží letos i nově vytvořený on-line formulář na stránkách potravinypomahaji.cz. Všichni, kteří se rozhodnou do sbírky přihlásit, si mohou vybrat preferovaný čas i místo svého působení. K tomu slouží i přehledná mapa umístěná na zmíněném webu.

Zapojené organizace
V letošním roce eviduje sbírka i zvýšený zájem zapojených organizací a firem, které se rozhodly, že uspořádají Národní potravinovou sbírku mezi zaměstnanci na vlastním pracovišti nebo mezi rodiči. Obvykle se jedná o sběr v týdnu před sbírkou. Patří mezi ně například společnosti Nestlé, Sodexo, Unilever, Ipsos, MŠ U Uranie z Prahy 7, Rodinné a komunitní centrum Paleček z Prahy 3. Český rozhlas, hlavní mediální partner sbírky, bude mít v budově rozhlasu na Vinohradské třídě v sobotu 12. listopadu také své sběrné místo, otevřené nejen pro zaměstnance, ale i pro širokou veřejnost. Některé firmy také vysílají své zaměstnance jako dobrovolníky do předem vytipovaných obchodů. Dopravním partnerem sbírky je již podruhé společnost Raben Logistics, která se stará o zajištění hladkého průběhu svozu vybraného zboží do potravinových bank a charitativních organizací. V loňském roce tak řidiči Raben ve svém volnu najeli celkem 2 193 km.

O smysluplnosti Národní potravinové sbírky hovoří jednak pomoc v minulých letech a také poděkování paní K., která je na mateřské dovolené a dlouhodobě využívá služeb Armády spásy. "Nebýt této možnosti, bylo by mnohdy pro mě velice těžké vyžít. Když jsem nemusela kupovat všechno jídlo, mohla jsem lépe zabezpečit další potřeby dětí a jsem za to opravdu vděčná."

Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Fotogalerie:

Další články z rubriky Zprávy

Čtenáři Středočeského kraje vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém ...

Praha ve spolupráci se Středočeským krajem spouští hru pro návštěvníky středisek ekologické výchovy

Široká veřejnost má nově příležitost zapojit se do Návštěvnické hry a putovat po vybraných ekocentrech v Praze a Středočeském kraji, kde je možné získ ...

PID posiluje síť kontaktních míst karty Lítačka ve Středočeském kraji

Kartu Lítačka pro cestování ve Středočeském kraji využívá přes 265 tisíc lidí. V tuto chvíli je pro ně přímo v kraji otevřeno 14 prodejních míst, kde ...

Nová sezóna turistických vlaků v Praze a Středočeském kraji startuje již o víkendu

O víkendu 23. a 24. března bude na železnici v Praze a Středočeském kraji zahájena nová turistická sezóna. Zájemci o poznávání krás středních Čech se ...

Macková (SZÚ): Černý kašel u nás i v Evropě monitorujeme a máme účinné prostředky ochrany

Dnes proběhla na Ministerstvu zdravotnictví snídaně s novináři, kde zástupci Ministerstva zdravotnictví, Státního zdravotního ústavu a odborných spole ...

Čtvrtek 25.4.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes